O festiwalu

Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło


  • Festiwal filmowy
  • Festiwal satyrycznych filmów
  • Dyskucje na temat filmów
  • Wywiady z aktorami
  • prezentajce na festiwalu pyszadło
  • Festiwal Pyszadło
  • Mogieleńskie Pyszadło 207
  • Impreza o charakterze konkursu
  • Konkurs filmowy
  • Najlepszy film satyryczny

Mogileńskie Pyszadło to impreza o charakterze konkursu na najlepszy polski i zagraniczny film, w którym satyra stanowi istotny element dyskursu ponadpokoleniowego oraz stymuluje rozwój aktywizmu społecznego na rzecz lepszego świata.

Satyryczno – ironiczne komentarze dotyczące codzienności życia w PRL – u zawarte w filmach Stanisława Barei, Tadeusza Chmielewskiego, Marka Piwowskiego, Jerzego Gruzy i Sylwestra Chęcińskiego, odegrały nie mniej ważną rolę w budowaniu świadomości obywatelskiej Polaków i przyszłej transformacji ustrojowej, jak dzieła twórców kina moralnego niepokoju. Dynamika zmian społeczno – polityczno - obyczajowych po 1989 roku spowodowała jednak wyparcie klasycznej satyry – stymulatora intelektualnych treści do dialogu – na rzecz infantylnych komedii, których produkcje finansowane były głównie przez prywatne telewizje. Widzowie otrzymywali produkty łatwe, lekkie i przyjemne, a telewizje w ten sposób formatowały sobie niewymagający target. I tylko nieliczni twórcy, jak np. Marek Koterski potrafili się oprzeć pokusom robienia kiczu za wysokie honoraria.

Ale naśladowców Koterskiego niestety nie widać, a tematów na satyryczno - ironiczny komentarz do polskiej rzeczywistości przybywa. Dlatego też, potrzebne jest stworzenie miejsca – festiwalu, gdzie odradzałaby się polska satyra filmowa, nakierowana na poważny dyskurs środowiska filmowego z publicznością i establishmentem. Organizując Festiwal „Pyszadło” (nazwa pochodzi od pyszności, w tym przypadku filmowych), chcemy przywrócić satyrze należne jej miejsce w polskiej kulturze filmowej. Zależy nam na tym, aby dzieła satyryczne, podobnie jak w czasach PRL, pobudzały rozwój aktywizmu społecznego (Pomarańczowa Alternatywa) i w inteligentny sposób odnosiły się do zmieniającej się rzeczywistości. Chcemy również przybliżyć polskim widzom najlepsze pozycje filmowe tego nurtu jakie powstały na świecie w ostatnich latach. Dlatego też jeden z cykli Festiwalu będzie nosił nazwę "Satyrą w świat".

Mamy świadomość, że tego rodzaju filmów powstaje niewiele, dlatego program wzbogacony zostanie o dzieła z spod znaku drama/comedy i surrealizmu.

Każdego roku, w sposób jak najbardziej godny będziemy chcieli uhonorować jednego z klasyków kina satyrycznego, przyznając nagrodę honorową za dorobek artystyczny życia. Odbędzie się retrospektywa twórczości tego wybitnego artysty i spotkanie z nim.

Pyszadło 2017

Dzięki podjęciu dyskursu na tematy współczesne, które poruszają Polaków, uczymy się je widzieć z różnych punków widzenia i dzięki temu stajemy się bardziej tolerancyjni i otwarci na innych. Każdy dyskurs czy ferment intelektualny, w tym przypadku wywołany satyrą filmową, ma też ożywczy wpływ na zakonserwowaną przez lata strukturę środowiskową (społeczno – kulturową), która nie potrafi już tworzyć nowych treści, nurtów, prądów, bez skandali i szokowania opinii publicznej. Satyra pokazuje że można inaczej, oryginalniej i przyjemniej troszczyć się o nasze wartości i dobra narodowe, nabierając do nich przyjaznego dystansu.

Naszym celem jest promowanie wiedzy na temat osiągnięć kina satyrycznego i jego roli we współczesnym świecie, a także budowanie sprzyjających warunków do rozwijania tego gatunku filmowego w przyszłości, poprzez organizację festiwalu filmowego o zasięgu ogólnopolskim.

Oprócz pokazów konkursowych i spotkań z twórcami zaplanowano również szereg imprez towarzyszących: warsztaty, koncerty, spotkania literackie, wystawy.

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnościami Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Pyszadło.

Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło


Opinie o festiwalu

A ja to kupuję! Ze wszystkim. Podobnie jak uczestnicy festiwalu, wiernie trwający przed kinowym ekranem, klubowym bufetem, nad brzegiem jeziora i przy ognisku. Ich też kupuję, bo czymże byłoby „Pyszadło” bez takich ludzi, szczerych w radości i świętowaniu, złaknionych rozmów z drugim miłośnikiem kina, otwartych na nowe (2016).
Dominika Nowicka
Przez tych kilka ostatnich dni znalazłem swój nowy dom na mapie świata. Mam ich kilka. Niektóre są prawdziwe, inne wymyślił James Cameron. Mogilno od dziś jako miejsce i „Pyszadło” jako tryby trwania w nim w szczęśliwości nieskażonej niczym przyłączają się tych przyczółków lepszej wrażliwości. Mam nadzieję wracać. Mam nadzieję, że i Wy tu obok wtedy będziecie (2016).
Marcin Jauksz

| Copyright © - Ogólnopolski Festiwal Filmów Satyrycznych Pyszadło | Projekt strony: Verseo | Polityka Prywatności | Kontakt

Przewiń do góry strony
Facebook